A A A K K K
людям із порушенням зору
Южноукраїнська Міська Багатопрофільна Лікарня
Комунальне Некомерційне Підприємство

КОЛИ АНТИБІОТИКИ НЕ ПРАЦЮЮТЬ. ЩО ТАКЕ АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ ТА ЧИМ ВОНА ЗАГРОЖУЄ

Дата: 18.12.2020 10:50
Кількість переглядів: 547

Одна з найбільших загроз для здоров’я у світі

«Син мовив, що коліно болить, але було зрозуміло: він поранив ногу прямо над колінної чашечкою. Суглоб у русі й рана не встигає загоїтись. Коричнева пляма посеред пластиру свідчила, що корку весь час зривали.

«Звичайно, воно буде боліти», — думала я. Через декілька днів син почав кривитися при кожному згині ноги. «От ніжний», — досадувала я. Наступного ранку він прийшов до кухні, шкутильгаючи. Ми зняли пластир. Корочки не було. Замість неї була гора гнійників. Один розрісся сантиметрів на три й просочив пластир рідиною.

Патоген (хвороботворний мікроб), який спричинив ці абсцеси, як ми потім виявили, називався Staphylococcus aureus — метициллін-резистентний золотистий стафілокок (МРЗС).

Ця стійка до антибіотиків бактерія з’явилась в 1960-х роках і вже у 2010 році забирала в США більше життів, ніж СНІД. Педіатр, зазвичай весела та жартівлива, подивившись на коліно сина, стала суворою. Ліки вона прописала не очікуючи результатів аналізів».

Це уривок з книги наукової журналістки Сон Шах «Пандемія».

Після того, як її син підхопив антибіотикорезистентний штам бактерії, лікувати його треба було обережно.

Хлопець ризикував залишитись без ноги, а позбавлятись гною треба було так обережно, щоб не заразити інших членів родини. Ще ця бактерії може призвести до пневмонії та сепсису, з якими лікарі можуть не впоратись.

МРЗС — одна з найбільш розповсюджених антибіотикорезистентних бактерій, які забирають життя людей в усьому світі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, антибіотикорезистентність входить в десятку найбільших загроз для людського здоров’я.

Наразі щороку у світі 700 000 людей помирає від хвороб, які спричинені бактеріями стійкими до існуючих антибіотиків.

Якщо нічого не зробити якнайшвидше, ця цифра становитиме 10 млн смертей щороку вже у 2050 році.

Чому виникає антибіотикорезистентність? І що ми можемо зробити, щоб не допустити катастрофи?
 

Що таке антибіотикорезистентність

Антибіотикорезистентність трапляється, коли бактерії стають стійкими до препаратів, які мають їх ліквідувати. Як же бактерії стають стійкими (резистентними)?

Центр громадського здоров’я України відзначає, що стійкість виникає, коли на бактерії довго впливають антибактеріальні препарати, але при цьому гинуть не всі. Частина продовжує розмножуватись і стає стійкою до конкретного антибіотика.

Антибіотики знищують і корисні бактерії, що допомагає резистентним штамам легко зайняти «вільне» місце.

Резистентні мікроби вміють передавати стійкість до препаратів іншим бактеріям, а інфіковані люди стають переносниками резистентних мікроорганізмів. У результаті, багато захворювань можуть стати невиліковними та смертельними.

Антибіотикорезистентність не означає, що організм «звикає» до антибіотиків. Це мікроорганізми стають не чутливими до них.
 

Хто може мати проблеми з антибіотикорезистентністю

Захворіти на антибіотикорезистентну інфекцію може як людина, яка неправильно приймає антибіотики, так і той, хто ніколи не вживав антибактеріальні препарати.

Нас оточують мільйони різних бактерій. Не всі вони нам шкодять, але деякі можуть бути потенційно небезпечними та хвороботворними.

Наприклад, у нас на шкірі живе стафілокок.

Якщо людина приймає антибіотики без показів, поступово ця бактерія мутуватиме та адаптуватиметься до антибактеріального препарату.

Так і виник МРЗС. Чим довше і частіше люди нехтуватимуть правилами правильного прийому антибіотиків, тим вищі шанси, що нам просто не буде чим лікувати бактеріальні інфекції.

А як же люди, які правильно приймають антибіотики? Чому вони теж хворіють на антибіотикорезистентні бактерії?

Бо ми виділяємо мікроби у навколишнє середовище. Якщо людина вже має збудник, стійкий до препаратів, то цілком може «передати» його комусь іншому. А інша людина може розвинути захворювання, особливо якщо має слабкий імунітет.

Саме тому відповідальне ставлення до препаратів — це не лише захист себе. Це захист найближчих людей та майбутніх поколінь.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора