A A A K K K
людям із порушенням зору
Южноукраїнська Міська Багатопрофільна Лікарня
Комунальне Некомерційне Підприємство

ЯКІ ЩЕПЛЕННЯ СЛІД РОБИТИ ДІТЯМ?

Дата: 04.03.2021 08:16
Кількість переглядів: 26913

Щойно дитина народжується, із стерильного середовища матусиного живота вона потрапляє у світ, густо населений різноманітними мікроорганізмами. Деякі з них є корисними, вони допомагають організму в процесах життєдіяльності. Декотрі можуть викликати легкі захворювання, що не є небезпечними для життя, але допомагають тренуванню імунітету – здатності організму чинити спротив зовнішнім загрозам. Але існує клас мікробів – вірусів, бактерій, грибків і найпростіших – які можуть бути смертельно небезпечними для дітей, і у до-вакцинальну еру вони забирали мільйони життів.

За оцінкою ВООЗ, щороку вакцини рятують життя від 2 до 3 мільйонів людей, і ця цифра могла би збільшитися ще на 1,5 мільйона, якби охоплення вакцинацією було глобальним.

Те, що сьогодні ми всі маємо доступ до вакцин, є великим досягненням! У цій статті ми розповімо про те, які щеплення роблять дітям і дорослим протягом усього життя.

Національний календар вакцинації

У нашій країні дітей вакцинують відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. Цей документ можна побачити на сайті МОЗ України, ми скопіювали його до нашої статті для наочності:

Цей документ визначає, від яких захворювань діти мають бути обов’язково щеплені, у якому віці слід починати вакцинацію, скільки доз вакцини та з яким інтервалом необхідно ввести.

Обов’язкові щеплення

Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:

  • кашлюк
  • дифтерія
  • правець
  • кір
  • паротит
  • краснуха
  • туберкульоз
  • гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція)
  • поліомієліт
  • гепатит В

Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але це не так. В більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо: рекомендації в інструкціях і наказах є результатом багаторічних клінічних досліджень за участі тисяч людей.

Розрізняють первинну і бустерну (підтримувальну) імунізацію, або ревакцинацію.

Після народження

Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу. Зазвичай, їх роблять безпосередньо у пологовому будинку, якщо вакцини є в наявності, а у новонародженого малюка немає протипоказів.

2 місяці

Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Усі шість компонентів можуть входити до складу однієї дози комбінованої вакцини, наприклад, бельгійського препарату Інфанрикс Гекса або його французького аналогу Гексаксим.

4 місяці

У 4 місяці малюк іде за наступною дозою імунітету. Цього разу потрібна п’ятикомпонентна вакцина: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Приклади п’ятикомпонентних вакцин: Інфанрикс ІПВ Хіб і Пентаксим.

6 місяців

У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту - Інфанрикс ІПВ або Тетраксим. В тому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В. Зазвичай, це Енджерикс В.

12 місяців

У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи. Наприклад, Пріорикс. І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною Хіберикс.

18 місяців

У 18 місяців настає час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. Робиться одна доза комбінованої вакцини Інфанрикс ІВП або Тетраксим. Або комбінація двох вакцин: наприклад, трикомпонентного Інфанрикса та моновакцини Імовакс поліо.

Після цього малюк є захищеним від найнебезпечніших інфекцій, і час наступної ревакцінації настає у 6 років.

6 років

У 6 років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи, наприклад, Пріорикс), і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця і поліомієліту. Для цієї ревакцинації підходять вакцини Тетраксим, Бустрикс, Бустрикс поліо, Інфанрикс, Інфанрикс + ІПВ, Імовакс поліо.

Діти старші 14 років і дорослі

У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту (моновакциною, наприклад, Імовакс Поліо), а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця. У цьому випадку підходить вакцина Бустрикс.

Після 16 років ревакцинація від дифтерії і правця потрібна кожні 10 років. Тільки так ви можете бути впевнені в захисті від цих небезпечних інфекцій.

Усі обов’язкові щеплення з Національного календаря фінансуються державою, централізовано закуповуються і постачаються до державних поліклінік. За законом, без повного переліку обов’язкових щеплень за віком дитина не може відвідувати дитячий садочок або школу.

Де зробити щеплення? У батьків є вибір з трьох можливостей:

  1. Піти у звичайну поліклініку до свого дільничного педіатра, просидіти в черзі, пройти огляд, потім знову в черзі – тепер вже перед кабінетом вакцинації, і отримати щеплення вакциною, яка є в поліклініці, без можливості вибору.
  2. Придбати вакцину від європейського виробника в аптеці, орендувати сумку-холодильник, привезти вакцину в поліклініку в години прийому, пройти дві черги – до педіатра на огляд і на вакцинацію, отримати щеплення, повернути сумку-холодильник.
  3. Записатися до педіатра, якому ви довіряєте, в приватну клініку. У зручний для вас час пройти ретельний огляд, без черги і поспіху, і зробити щеплення європейською вакциною.

Не важко здогадатися, який із запропонованих способів є найбільш бюджетним, а який – найбільш комфортним, і вибір тут за вами. Головне, зробити щеплення і захистити дитину.

Рекомендовані щеплення

Окрім обов'язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету.

Це щеплення від:

  • ротавірусної інфекції (приклад - вакцина Ротарикс)
  • вітряної віспи (Варілрикс)
  • пневмококової інфекції (вакцини Превенар 13 та Синфлорикс)
  • гепатиту А (вакцина Хаврикс або Твінрикс)
  • менінгококової інфекції (Менактра)
  • грипу (Ваксігрип, Ваксігрип Тетра, Джи Сі Флю)
  • папіломавірусної інфекції (Церварикс)

Щеплення від цих інфекцій можна зробити у державній поліклініці, якщо принесете вакцину із собою, про що розповідалося вище, або у приватній клініці.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора