A A A K K K
людям із порушенням зору
Южноукраїнська Міська Багатопрофільна Лікарня
Комунальне Некомерційне Підприємство

Що робити, якщо вкусив кліщ

Дата: 27.05.2022 10:35
Кількість переглядів: 297

Медики нагадують, що навесні в лісах і парках активізовуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма, щороку реєструють близько 3-х тисяч випадків), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Відомо, що інфекціям, які передаються через кліщів, властива сезонність, а пік захворюваності припадає на весну та літо.

Кліщ – це дрібна членистонога тварина, підкласу павукоподібні, що має суцільне тіло, неподілене на сегменти, та 4 пари ніг. Розміри кліща можуть сягати від 0,2 мм до 1,5 см.

Укус кліща не болючий, бо в його слині є знеболювальні речовини. Відтак факт укусу може залишитися непоміченим. Кліщ своїми ротовими органами ніби розрізає шкіру жертви, міцно прикріплюється, виділяючи певну речовину, що «цементує» кліща до шкіри. Насмоктавшись, кліщ упорскує іншу речовину, що розчиняє «цементний корок», і відпадає завдяки власній вазі.

На місці укусу кліща може з’явитися почервоніння, відчуття жару, а згодом і свербіння. Місце укусу кліща, залежно від виду збудника інфекційної хвороби, виглядатиме по-різному. Наприклад, у разі хвороби Лайма довкола місця укусу кліща з’являється характерний червоний вінчик, що називають «бичачим оком».

Перша допомога при укусі

  • Витягніть кліща якнайшвидше! Що раніше ви його витягнете, то нижчий ризик заразитися.
  • Вдягніть рукавички, місце прикріплення кліща обробіть антисептиком.
  • Не капайте на кліща олію, адже, задихаючись, він здатен випорснути в рану рідину, що міститиме збудників інфекційних хвороб. Витягайте живих кліщів, викручуючими рухами.
  • Оскільки кліщ міцно прикріплений до шкіри, витягати його варто дуже обережно! При викручуванні важливо не розчавити кліща та не відірвати частини його тіла.
  • Якщо немає спеціального пристрою для видалення кліщів, підійде пінцет із гострими кінцями.
  • У польових умовах можна використовувати нитку, щоб злегка підважити, а потім акуратно пальцями, попередньо розхитавши місце прикріплення, викрутити кліща.
  • Якщо після викручування залишилася лапка, її обов’язково треба витягнути пінцетом, адже можливе нагноєння.
  • Після видалення кліща обробіть рану місцевими антисептиками.
  • А кліща помістіть у баночку чи сірникову коробку, щоби мати змогу оперативно віддати його на лабораторну діагностику.

У разі укусу кліща намагайтеся за можливості якнайшвидше звернутися по допомогу до лікаря-травматолога особливо якщо були відомі нові випадки зараження інфекційними захворюваннями в місцевості, де ви проживаєте. Про випадок укусу кліща варто повідомити свого сімейного лікаря.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора